Post title imagePost title image

Публічний звіт Голови Державної служби експортного контролю України про діяльність за 2022 рік

«Рік був надзвичайно важким, але ми досягли основного – зберегли інституційну пам'ять і безперервну роботу нашої служби у період воєнного стану», - Олександр Павліченко підбив підсумки роботи Держекспортконтролю за минулий рік

У Державній службі експортного контролю України днями пройшов публічний звіт Голови щодо роботи у 2022 році. Звіт презентував керівник служби Олександр Павліченко, якому присутні представники ЗМІ, волонтерської та бізнес-спільноти озвучили ряд питань та пропозицій. Ми зібрали ключові тези з виступу.

Як війна вплинула на роботу служби

Рік був надзвичайно важким, війна внесла серйозні корективи до планів нашої роботи. Але ми були готові, оскільки за півтори місяці готувались до подібної ситуації і 24 лютого мали чіткий план дій та чітко визначені функції кожного співробітника. Завдяки цьому досягли основного – зберегли інституційну пам'ять і безперервну роботу служби у період воєнного стану. Основним нашим завданням з першого дня повномасштабної агресії рф стало сприяння забезпеченню імпорту товарів військового призначення для потреб Сил оборони. І вже 24 лютого ми видали близько 20 відкритих дозволів для Міністерства оборони України, що дало змогу оперативно завозити техніку та зброю для захисту нашої держави.

Законодавчі зміни у сфері експортного контролю

Наступним нашим кроком стало спрощення процедур імпорту товарів військового призначення. Разом з органами влади, задіяними у системі експортного контролю, нами було розроблено низку проектів нормативних актів, які дозволили якомога ширшому колу суб’єктів господарювання залучатись до  імпорту товарів військового призначення для потреб Сил оборони. Також було опрацьовано процедуру спрощеної реєстрації у Держекспортконтролі за групами товарів, що дозволило уникнути тривалої процедури попередньої ідентифікації та дало можливість у дистанційному форматі реєструватись та подавати заявки про видачу дозволів. Також внаслідок внесення змін до нормативних актів всі суб’єкти господарювання отримали можливість у будь-якій кількості та без сертифікатів кінцевого споживача завозити засоби індивідуального захисту.

Експорт товарів під час війни

Одним з викликів війни став експорт товарів військового призначення та подвійного використання. На початку 2022 року дійсними було багато раніше виданих дозволів на експорт до різних країн світу. Ми не могли дозволити вільно продавати ці товари в той час як наша країна веде оборону і підготували у цьому зв’язку низку ініціатив, які представили Міжвідомчій комісії. На підставі рішення комісії було призупинено 452 дозволи щодо експорту тих чи інших товарів. Після проведеного додаткового дослідження було визначено які з них можуть експортуватись за цими дозволами, а які потрібні для захисту держави. Експертиза тривала три місяці, в її результаті було скасовано 329 дозволів.

Catch-all або «всеохоплюючий контроль» (застосування процедур експортного контролю до неконтрольованих товарів, які можуть бути використані у військових цілях)

 Статтю 10 Закону України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання” ми застосували у минулому році до більше 20 товарних позицій. Серед них -  ільменітовий концентрат, 80 відсотків імпорту якого традиційно йшло до російської федерації, де він використовується, зокрема, у авіабудівництві та ракетобудуванні. Важливо розуміти, що саме механізм експортного контролю дає можливість зафіксувати, хто є продавцем, хто є покупцем, хто є посередником – і відслідковувати весь ланцюжок торговельної операції, включаючи перевірку доставки, перевірку заявленого кінцевого використання. Тому, я вважаю, що такий механізм є дієвим і виправданим в умовах воєнного стану, і, якщо ви хочете мого прогнозу – я не бачу в найближчій перспективі, що можуть відбутися якісь зміни у цьому звʼязку.

Робота з порушниками законодавства

 Ми продовжуємо пильно слідкувати за дотриманням законодавства у сфері експортного контролю, оскільки питання національної і міжнародної безпеки в умова воєнного стану постає особливо гостро. У минулому році ми виявили 23 адміністративні правопорушення, загальна сума штрафів за них склала 10,5 млн. грн. Наразі у судах різних інстанцій перебуває 19 справ із загальною сумою штрафів близько 1 млрд. грн. По низці справ на користь держави все стягнуто суму у більш ніж 132 млн. грн. Користуючись нагодою закликаю суб’єктів здійснення міжнародних передач сумлінно ставитись до своїх зобов’язань і не порушувати законодавства у сфері експортного контролю!

Реформування служби

 Значну частину наших зусиль у минулому році було докладено до впровадження процесів цифровізації. Так, не дивлячись на відсутність фінансування, за рахунок зекономлених коштів, ми ввели в роботу електронну систему документообігу, що допомогло спростити та пришвидшити внутрішні процеси. Продовжувалась робота по впровадженню Stratlink, введення в тестову експлуатацію систему ІКСЕК та налагодження бізнес-процесів у межах цієї системи. Також з іноземними партнерами ми дійшли домовленостей щодо апгрейду системи ІКСЕК і зараз виходимо вже на графік її поетапного впровадження. Тобто, щомісяця будемо вводити нові послуги: почнемо з заявок на реєстрацію і, сподіваємось, до кінця року перейдемо повністю на роботу у цій системі. Також важливо зазначити, що ми значно просунулись з реєстром ідентифікованих товарів і на сьогоднішній день вже завершуємо роботу над технічним завданням. Ми сподіваємось, що заходи з цифровізації автоматизують наші процеси і скоротять терміни обробки заявок.

 Реорганізація структури

 Військовий стан привернув увагу до багатьох аспектів у діяльності служби. На багато усталених процесів в нашій роботи ми поглянули по новому. У цьому році, наприклад, плануємо створення відділу постліцензійної діяльності, який безпосередньо займатиметься звітами, роботою з суб’єктами та контролем за виконанням зобов’язань, які на них покладені, забезпеченням наших міжнародних гарантій та перевіркою заявленого кінцевого використання товарів. Цей напрямок дуже активно підтримується нашими західними партнерами. Також планується створення відділу IT, що дуже важливо, оскільки ми активно займаємося питаннями цифровізації, та й питання кібербезпеки завжди на часі. Зауважу, що ми робимо реорганізацію максимально прозоро, з залученням Команди Підтримки Реформ Мінекономіки і сподіваємось що спільними зусиллями  зможемо перетворити державну службу експортного контролю на сучасну, ефективну установу з новим світобаченням, яка швидко адаптується до викликів сучасності та є ефективним інструментом реалізації зобов'язань, покладених на нашу державу міжнародною спільнотою.

Робота з промисловістю
Про службу
Новини
Головне
Семінари
Фото-галерея
Протокольні рішення
Регуляторна політика
Адміністративні послуги
Посвідчення про реєстрацію
Висновок на переговори
Висновок на тимчасове ввезення/вивезення
Висновок на транзит
Дозвіл на експорт/імпорт
Міжнародний імпортний сертифікат
Атестація СВФЕК
Повноваження на здійснення діяльності щодо попередньої ідентифікації товарів у галузі державного експортного контролю
Експортний контроль
Обсяги міжнародних передач озброєнь
Громадська рада
Матеріали громадської ради
Для громадськості
Публічна інформація
Нормативна база
Правила доступу
Звернення громадян
Консультація з громадскістю
Річний орієнтований план проведення консультацій
Антикорупційна діяльність
Внутрішній аудит
Структура
Система ВФЕК
Навчальні матеріали
Банер
ГОЛОВНЕ
Фотогалерея
СВФЕК
Новини
Презентації
Експортний контроль